Czym są rury PEHD?

W branży budowlanej dość często spotykamy się z różnego rodzaju rurami. Ten niepozorny przedmiot pozwala nam dość szybko przetransportować dowolne płyny czy gazy do innego miejsca. Niby nic, a jednak. Bez nich nie mielibyśmy chociażby toalet. Po prostu rury ułatwiają nam życie. Z tego powodu także powstaje tak wiele rodzajów rur. Zwykle zmieniają się użyte materiały oraz oczywiście wielkości. Jednak zwykle to od materiałów zależy najwięcej. Dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, warto zapoznać się z właściwościami danego rodzaju rur.

PEHD – jaki to materiał?

PE to ogólny symbol przemysłowy Polietylenu, natomiast z przedrostkiem lub przyrostkiem HD oznacza polietylen o dużej gęstości.Taki materiał jest jednym z najtrwalszych polietylenów, jakie są produkowane. Ma wysoką wytrzymałość, temperaturę topnienia do 125 stopni Celsjusza oraz wykazuje się wysoką barierowością w stosunku do gazów czy także dużą odpornością chemiczną. Całość sprawia, że materiał ten możemy używać do wielu celów, dzięki czemu jest dość popularny. PEHD ma jednak jedną wadę – w niskich temperaturach jest bardziej kruchy niż polietylen o mniejszych gęstościach.

Przeznaczenie rur PEHD.

Ten rodzaj rur doskonale sprawdza się w wielu dziedzinach, jednak zwykle używany jest do budowy sieci kanalizacyjnych czy wodociągowych. Doskonale sprawdza się także do transportu cieczy agresywnych, czyli takich, które mogą wchodzić w reakcję z różnymi materiałami.

Rodzaje rur PEHD.

Rury PEHD znaleźć możemy w różnych katalogach, które zwykle oferują wybór wśród cech takich jak – średnica, długość czy gęstość materiału. Jeżeli mówimy o PEHD możemy wybierać wśród PE 100 i PE 80. Średnica natomiast to już całkowicie dowolny wybór. Zwykle proponowane są od 4 centymetrów, a dochodzić mogą nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset centymetrów.

Rury PEHD doskonale sprawdzą się w transportowaniu praktycznie każdego płynu o temperaturze niższej niż 125 stopni. Dzięki temu jest to materiał dość uniwersalny i całkiem tani jak na oferowane właściwości.